pose yumurta yapimi
Farklı Yemek Tarifleri,  Genel

Poşe yumurta nedir | Nasıl yapılır? Masterchef’te yapılan Poşe yumurta tarifi

Poşe yumurta nedir | Nasıl yapılır? Masterchef’te yapılan Poşe yumurta tarifi

TV8 televizyonunda yayınlanan Masterchef programında heyecan tüm hızıyla devam ederken bu akşam ki yayınlanan Masterchef’te ilginç anlar yaşandı. Finale kalmak adına mücadele eden üç yarışmacının, üçünün de künefeyi yapamaması üzerine, jüriler bu defa poşe yumurta yapmalarını istedi. Bu ilginç görüntülerin ardından ardından poşe yumurta tarifi de merak konusu oldu. Masterchef’te yapılan Poşe yumurta tarifi ilgi çeken bir paylaşım oldu.

Ben de bu gün merak edilen poşe yumurta tarifi videosu yapmaya karar verdim. Bu videoda poşe yumurta tarifini uygulamalı olarak gösteremeyeeğim ama hiç merak etmeyin size nasıl yapıldıığını resimlerle destekleyerek anlatmaya çalışacağım. 😉 Son günlerin yepyeni lezzetleri arasında kendisine yer bulan poşe yumurta, çiğ olan yumurtanın kaynar suyun içine kırılmasıyla yapılan bir tafiftir. Poşe yumurta nedir, Poşe yumurta nasıl yapılır? Çılbıra benzerliğiyle dikkat çeken poşe yumurta tarifi nasılmış anlatacağım ama önce bir iki cümleyle poşe yumurta nedir, ne değildir ondan bahsedeyim.

Poşe yumurta tarifi kahvaltı sofraları için harika lezzetler arasında yer alıyor. Beyazı tam pişmiş oluyor, sarısı ise akışkan, haşlanmış yumurta olarak tanımlayabiliriz. Genellikle sabah kahvaltısı için sık sık yapılan tarifler arasında yer almaya başladı. Yağsız pişmesine rağmen lezzetiyle kendini sevdiren poşe yumurta, diyet listelerine de keyifli bir soluk getiriyor.

POŞE YUMURTA NEDİR?

Çiğ bir yumurtanın kaynamakta olan suya kırılıp pişirilmesi ile hazırlanan, sarımsaklı yoğurt ve kızdırılmış tereyağlı ve pul biberli sos dökülerek servis edilen poşe yumurta, çılbıra benzerliğiyle bir çoğunuzun damak tadına yakın bir lezzet olsa gerek.
Evet, şimdi poşe yumurta tarifi ve yapımı ve püf noktaları sizlerle…

POŞE YUMURTA NASIL YAPILIR?

  • Öncelikle yumurtanın taze olmasına mutlaka dikkat edilmesi gereken önemli bir durum.
  • Yumurtayı pişireceğiniz suyun içerisine bir miktar tuz ve sirke eklemelisiniz. Böylelikle yumurtaların dağılma riski düşecektir.
  • Yumurtayı pişirirken direkt suya kırmayın. İlk önce bir kasenin içine kırın, sonra yavaşça suya bırakın.

Sos tenceresine 4 parmak civarında suyu koyup kaynatın.
Kaynadıktan sonra altını kısarak kabarcıklar çıkmasına engel olun.
2 yemek kaşığı kadar mümkünse elma sirkesi ve 1 çay kaşığı kadar tuzu suya ekleyerek karıştırın.
Kaşığı tencerede çevirin ve suyun ortasında bir girdap oluşmasını sağlayın.
Bir kasenin içine kırdığınız yumurtayı bu girdabın ortasına yavaşça bırakın.
Ara sıra kenarlardaki suyu karıştırarak yumurtanızı 3-4 dakika pişirmeniz süre açısından yeterli olacaktır.
Beyazı opaklaşıp, yani kalıp gibi toparlanıp yuvarlandığında yumurtanızı suyun içinden bir kevgir yardımıyla çıkarın. Fazla suyunu çektirmek için bir parça kağıt havlunun üzerine alın.
Evet işte Poşe yumurtanız hazır! Dilerseniz yoğurtla birlikte çılbır yapın, dilerseniz bir dilim ekşi mayalı ekmeğin üzerine koyup avokadoyla birlikte tüketebilirsiniz. Veya kızarmış ekmek diliminin üzerine mantar, soğan ve domates dilimlerini yerleştirip, onların üzerine poşelenmiş yumurtayı yerleştirebilirsiniz Yeşil biber, yeşillikler ve taze baharatlarla da süsleyebilirsiniz.

POŞE YUMURTA NEDİR | NASIL YAPILIR? | MASTERCHEF TÜRKİYE’de YAPILAN Poşe yumurta Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir